o FirmieNiskorosłośćRowery na miaręProjekt B+RSkąd pomysł?

O Firmie MAD

MAD Bicycles to niezwykła marka która powstała z pasji tworzenia. Zapoczątkowana w garażu na Podlasiu, by stać się największą pracownią projektowo-wykonawczą designerskich spersonalizowanych rowerów w Europie. I prawdopodobnie na świecie.
 
Tworzymy rowery z duszą. Powstają dla osób o wyjątkowych osobowościach i potrzebach. Każdy kolejny egzemplarz daje poczucie niepowtarzalności i podziwu w oczach innych. My nie boimy się podejmować wyzwań. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat nadaliśmy terminowi „custom-made” zupełnie nowe, bardziej osobiste znaczenie.

Jesteśmy pionierami w tym co robimy. Torujemy drogę innym i pokazujemy, że niemożliwe jest możliwe. Specjalizujemy się w projektowaniu nowych rozwiązań, w robieniu rowerów świecących w ciemności, pozłacanych, elektrycznych, zaplątanych, odwrotnych, inwalidzkich i designerskich. Jednym słowem – spełniamy marzenia.
 
Zajmujemy się realizacją indywidualnych zleceń na pojazdy napędzane siłą mięśni oraz pojazdy elektryczne. Są to głównie miejskie rowery szyte na miarę, riksze i pojazdy do zadań specjalnych. Ugruntowaliśmy swoją pozycję i zdobyliśmy rozpoznawalność reprezentując wyjątkową niszę. Każdy ukończony rower jest dla nas wielkim osiągnięciem, a wzbudzanie dumy w rodakach daje nam poczucie misji. Jesteśmy przykładem na to, że Polacy potrafią tworzyć wyroby piękne i funkcjonalne oraz zyskać uznanie za oceanem. W roku 2019 udało nam się zdobyć najważniejszą nagrodę w niszy rowerów customowych na międzynarodowej wystawie OBC CruiserCon w Las Vegas. „All the way from Poland” – tak o nas mówią za oceanem.

Wolność to nasza największa wartość. Wychodząc naprzeciw klientom oraz naszym fanom chcemy podzielić się uczuciem posiadania luksusowego roweru. Rowery customowe MAD pozwalają na przeżycie niezwykłych doświadczeń – tworzenia, posiadania i użytkowania niesamowitego roweru. Projektant interpretuje potrzeby klienta tworząc spójne dzieło sztuki. Nasi klienci mogą puścić wodze fantazji, bo nasze spersonalizowane egzemplarze redefiniują wolność wyboru.
 
NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY DZIAŁALNOŚCI MAD BICYCLES
Każdy ukończony customowy rower jest sukcesem firmowym.
Ponadto kamienie milowe działania firmy to:
– dwa rowery wykonane dla Slasha – gitarzysty Guns N’ Roses
– rowery dla polskich celebrytów m.in Aleksandra Milwiw-Barona, Michała Szpaka
– tytuł Best One Off Radical Custom na międzynarodowej wystawie w Las Vegas w 2019r.
– tytuł Podlaska Marka roku 2018
– wykonanie pierwszego na świecie roweru z lodu
– liczne wystąpienia w polskiej telewizji wraz z rowerami
– rozpoczęcie w roku 2021 przy dofinansowaniu z PARP projektu AchoBike mającego za zadanie opracowanie roweru dla dzieci niskorosłych.

1. Czym jest niskorosłość?
Niskorosłość, zwana jest także niedoborem wzrostu. Do oceny wysokości ciała człowieka służą siatki centylowe, które pomagają określić prawidłowość wzrostu. Definiuj się ją jako wzrost poniżej określonych wartości na siatkach centylowych i dotyczy 3% populacji.
Niedobór wzrostu u dziecka w wielu przypadkach stwierdzany jest dość późno, kiedy dziecko uczęszcza już do żłobka lub przedszkola. W wielu przypadkach rodzice zaczynają zauważać ten problem dopiero na etapie szkoły, gdy ich dziecko swoim wzrostem znacznie odstaje od swoich kolegów i koleżanek z klasy.

2. Przyczyny niskorosłości
Niskorosłość może być spowodowana różnymi czynnikami.
W szczególności mogą to być:
· Przyczyny genetyczne – achondroplazja, rodzinny niski wzrost, zespół Downa, zespół Turnera, zespół Pradera-Williego, hipochondroplazja, wrodzone choroby metaboliczne.
· Przyczyny żywieniowe – niedożywienie kaloryczne lub białkowe, niedobór witamin i składników mineralnych (cynk, żelazo, wapń, witamina D)
· Przyczyny hormonalne – niedoczynność tarczycy, przedwczesne dojrzewanie, hiperkortyzolemia (choroba i zespół Cushinga), izolowany niedobór hormonu wzrostu, pierwotny niedobór insulinopodobnego czynnika wzrostu.
· Przyczyny związane z innymi chorobami – choroby zapalne jelit, celiakia, choroba trzewna, mukowiscydoza, zespół złego wchłaniania, przewlekłe choroby nerek, serca czy wątroby.

3. Diagnostyka niedoboru wzrostu
Diagnostyka niedoboru wzrostu opiera się na wykorzystaniu siatek centylowych, określających proporcje wzrostu do wagi. W przypadku, w którym dziecko odstaje od określonych norm, zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań. Diagnoza lekarska zwykle poprzedzona jest wykonaniem: badań laboratoryjnych, rentgenogramu kości i innych.

4. Leczenie niskorosłości
Leczenie niskorosłości jest uzależnione od jej przyczyny.
W przypadku achondroplazji można wyróżnić leczenie chirurgiczne, farmakologiczne oraz najczęstsze leczenie poprzez rehabilitację. Achondroplazja związana jest ze specyficzną budową kośćca – kości chorych są dużo krótsze, niż u ludzi zdrowych, przez co osiągają oni maksymalnie 130 centymetrów wzrostu. Największe dolegliwości w przypadku osób dotknietych tą chorobą (w tym bólowe) związane są ze stanami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz stawów kolanowych. Ponieważ układ mięśniowy u pacjentów jest normalnie rozwinięty, mogą oni uczestniczyć w rehabilitacji mającej na celu wzmocnienie struktur osi pionowej ciała.

W przypadku tej choroby rehabilitacja jest najistotniejszą formą leczenia stosowaną już od trzeciego roku życia. Dużą pomocą jest stosowanie odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego.

Leczenie niskorosłości w przebiegu celiakii jest leczeniem choroby podstawowej, celiakii, czyli ścisła dieta bezglutenowa. Jeśli niskorosłość spowodowana jest niedoczynnością tarczycy, zalecane jest często stosowanie jednego z hormonów tarczycowych.

Terapia niskorosłości opiera się nie tylko na podawaniu odpowiednich leków, ale również na rehabilitacji, stosowaniu określonej diety, bogatej w białko, tłuszcze, składniki mineralne oraz witaminy.

Jednakże, nie zawsze niski wzrost oznacza jednak chorobę. Większość niskich osób to ludzie zdrowi, niewymagający żadnej interwencji medycznej. Jednak niedobór wzrostu bywa poważnym problemem dla dotkniętego nim człowieka. Niskorosłość może prowadzić do poczucia niepełnej własnej wartości, a także utrudniać życie codzienne – uniemożliwiać korzystanie z wielu urządzeń, pojazdów np. typowego roweru. Poszukiwanie rozwiązań uszytych na miarę osób niestandardowego wzrostu jest niezwykle istotne w kontekście dbania o jakość ich codziennego życia i wyrównywania szans społecznych.

Tworzenie rowerów na miarę

Pracownia MAD Bicycles zajmuje się na codzień tworzeniem rowerów dopasowanych do ich właścicieli. Powstają tu egzemplarze, które wizualnie wychodzą przed szereg wszelkich rowerowych realizacji. Mamy także ogromne doświadczenie w tworzeniu egzemplarzy dopasowanych do wzrostu użytkowników oraz długości ich kończyn. Nasze rowery tworzymy po przeprowadzeniu konsultacji z przyszłym właścicielem. Egzemplarze takie nazywane są rowerami customowymi. Custom bike, rower customowy, rower spersonalizowany – bez względu na nazwę, wszystkie z założenia robimy na wymiar. Podobne założenia przyjęliśmy w przypadku rowerów dla osób niskorosłych. Jednak dzięki odpowiedniemu designowi i optymalizacji procesu pomiarowego, udało się stworzyć 3 egzemplarze rowerów dostosowanych do wzrostu możliwie najszerszej grupy odbiorców. Są to dzieci od trzeciego roku życia po dorosłych w dowolnym wieku. Nasze rowery są odpowiedzią na rynkową lukę w postaci brak rowerów dla ludzi nie mieszczących się w standardowej siatce centylowej.

Prace B+R

Z powodu rosnącej ilości pytań o rowery dla osób niskorosłych, firma MAD Adam Zdanowicz sięgnęła po środki unijne przyznawane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w postaci Bonów na Innowacje. Z wielkim entuzjazmem przyjęliśmy informację o przyznaniu bonu i zleciliśmy wykonanie prac B+R Instytutowi Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej w celu opracowania rowerów dedykowanych osobom niskorosłym. Instytut we współpracy ze specjalistami m.in. z dziedziny mechaniki opracował 3 modele rowerów, które dedykowane są różnym grupom wiekowym i wzrostowym. Przeprowadzone badania wytrzymałościowe, wywiady środowiskowe oraz testy z użytkownikami końcowymi doprowadziły do stworzenia innowacyjnych wyrobów, które spełniają wymagania większości osób o niskim wzroście. Z dumą możemy przyznać, że to pierwszy taki projekt rowerowy w Polsce i prawdopodobnie na świecie. Ostateczną formę wyników tego projektu, możecie kupić i sprawdzić sami. Jesteśmy przekonani, że odmienią Wasze życie.

Bon na Innowacje dla MŚP

Firma MAD Adam Zdanowicz zrealizowała projekt nr POIR.02.03.02-20-0036/20 pt. „AchoBike – Rower dla osób niskorosłych” dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Osi priorytetowej 2 – Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, Działania 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw, Poddziałanie 2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP.

Historia powstania roweru AchoBike

Dlaczego zajęliśmy się produkcją rowerów dla osób niskorosłych?
 
Firma MAD powstała, by spełniać marzenia wyjątkowych ludzi, ale prawdziwy przełom w naszej działalności nastąpił zupełnie przypadkiem. W 2019 roku zgłosili się do nas rodzice Oskara, który urodził się z Achondroplazją. Szukali rozwiązania dla swojego problemu, ponieważ nigdzie nie mogli kupić roweru dla swojego sześcioletniego synka. Żaden dostępny w sklepie rower nie odpowiadał wymiarom ciała chłopca. Potrzebny był uszyty na miarę egzemplarz, który umożliwiłby im wspólne wycieczki.
Kochamy wyzwania i uwielbiamy rozwiązywać problemy, dlatego stworzyliśmy prototyp roweru dla Oskara. Potem zaczęli zgłaszać się do nas rodzice kolejnych dzieci i zrozumieliśmy, że właśnie powstała nowa gałąź działalności naszej firmy. Zakładając firmę 10 lat temu, Adam Zdanowicz nie sądził, że oprócz designerskich rowerów dla kapryśnych klientów, będzie kiedykolwiek zajmować się rowerami dla osób niskorosłych. Chęć tworzenia nowych form rowerowych i pomocy osobom potrzebującym doprowadziła ostatecznie do pozyskania dofinansowania na realizację prac badawczo-rozwojowych o nazwie „Achobike – rower dla osób niskorosłych”.